Ikäihmisten perhehoidon yhteystietoja

Etelä-Karjala

Etelä-Karjalan sosiaali- ja terveyspiiri (Eksote)

(Imatra, Lappeenranta, Lemi, Luumäki, Imatra, Parikkala, Rautjärvi, Ruokolahti, Savitaipale, Taipalsaari)


Sari Lähteenmäki, palveluneuvonta ja -ohjaus toimipisteen vastaava

sari.lahteenmaki@eksote.fi

puh 040 573 8134


Katariina Velling, kotiutushoitaja

katariina.velling@eksote.fi

puh 040 525 9026

Etelä-Pohjanmaa

Suupohjan peruspalveluliikelaitoskuntayhtymä
(Kauhajoki, Teuva, Isojoki, Karijoki)


Tutustu kuntayhtymän ikäihmisten perhehoidon kotisivuihin täällä.

Etelä-Savo

Etelä-Savon sosiaali- ja terveyspalvelujen kuntayhtymä, ESSOTE (Hirvensalmi, Juva, Kangasniemi, Mikkeli, Mäntyharju, Pertunmaa, Pieksämäki, Puumala)


Seppo Hujanen, tukipalvelukoordinaattori

seppo.hujanen@essote.fi

puh 040 5091307


Pieksämäki

Helena Tullinen, vanhustyön vastaava sairaanhoitaja

helena.tullinen@pieksamaki.fi

puh 044 588 3872


Etelä-Savon asiakaslähtöinen palveluohjausverkosto ja osaamiskeskus omais- ja perhehoitoon (OSSI-hanke 2016-2018)

Sarianna Maaranen, hankekoordinaattori

sarianna.maaranen@essote.fi

puh 040 359 7210


Tiina Seppänen, hankekoordinaattori (Itä-Savon sairaanhoitopiirin kuntayhtämä, SOSTERI)

tiinapaivi.seppanen@isshp.fi

puh 044 417 2881

Kainuu                                                          

Kainuun sosiaali- ja terveydenhuollon kuntayhtymä

(Hyrynsalmi, Kajaani, Kuhmo, Paltamo, Ristijärvi, Sotkamo ja Suomussalmi)

Kuntayhtymän ikäihmisten perhehoidon kotisivu löytyy täältä

Kanta-Häme

Perhehoitoyksikkö Kanerva

Reija Lumivuokko, sosiaaliohjaaja
reija.lumivuokko@hameenlinna.fi
puh 050 307 9158


Tutustu Perhehoitoyksikkö Kanervan ikäihmisten perhehoidon kotisivuihin täällä.

Keski-Pohjanmaa

Keski-Pohjanmaan sosiaali- ja terveyspalvelukuntayhtymä Soite.

Tutustu Soiten ikäihmisten perhehoidon kotisivuihin täällä.

Keski-Suomi

Maakunnallinen vammaisten ja ikäihmisten perhehoidon koordinointi (Hankasalmi, Joutsa, Jyväskylä, Keuruu, Kinnula, Konnevesi, Laukaa, Luhanka, Multia, Muurame, Petäjävesi, Perusturvaliikelaitos Saarikka, Toivakka, Uurainen, Wiitaunioni, Äänekoski).


Merja Korpela, koordinaattori
merja.korpela@jkl.fi
puh 050 410 0982


Tutustu maakunnallisen koordinoinnin sivuihin täällä.

Jämsä

Mai-Stiina Lampinen, vanhuspalvelujohtaja

mai-stiina.lampinen@jamsa.fi

puh 040 712 2553


Pirkko Peltomaa, kotiutushoitaja/palveluohjaaja

pirkko.peltomaa@jamsanterveys.fi

puh 0400 646 211

Kymenlaakso

Hamina

Heli Rintala, palveluohjaaja

heli.rintala@hamina.fi

puh  040 199 1470


Kaakon kaksikko (Miehikkälä, Virolahti)

Jenni Yläjääski, avopalveluohjaaja
jenni.ylajaaski@miehikkala.fi
puh 040 552 7604


Kotka

Eija Tulikoura, palveluohjaaja

eija.tulikoura@kotka.fi

puh 040 630 3404


Kouvola

Marjo Jokela, omaishoidon palveluohjaaja

marjo.jokela@kouvola.fi

puh 020 615 6156


Tarja Viinikka, omaishoidon palveluohjaaja

tarja.viinikka@kouvola.fi

puh 020 615 1267

Lappi

Pohjoisimman Lapin Leader ry

Perhehoitoa ja palveluyrittäjyyttä -hanke (4/2017- 3/2019)

Hankekunnat: Inari, Kemijärvi, Pelkosenniemi, Salla, Savukoski, Sodankylä ja Utsjoki.

Tutustu hankkeen kotisivuihin täällä


Tuulikki Ahola, projektipäällikkö

tuulikki.ahola@pll.fi

puh 040 164 6533


Esa Kaitila, projektityöntekijä (Pohjois-Lappi)

esa.kaitila@pll.fi

puh 050 449 9724


Päivi Taavo, projektityöntekijä (Itä-Lappi)

paivi.taavo@pll.fi

puh 040 838 7072

Pirkanmaa

Kehitysvammaisten ja ikäihmisten perhehoidon yksikkö

Tutustu yksikön kotisivuihin täällä.

Pohjois-Karjala

Pohjois-Karjalan sosiaali- ja terveydenhuollon kuntayhtymä ( Siun sote)

(Heinävesi, Ilomantsi,  Joensuu, Juuka, Kitee, Kontiolahti, Lieksa, Liperi, Nurmes,  Outokumpu, Polvijärvi, Rääkkylä, Tohmajärvi, Valtimo)


Virpi Nevalainen, hoiva-asumisen palvelupäällikkö

virpi.nevalainen@siunsote.fi
puh 013 3306520

Pohjois-Pohjanmaa

Oulu

Tutustu Oulun kaupungin ikäihmisten perhehoidon kotisivuihin täällä.


Oulunkaaren kuntayhtymä

(Ii, Pudasjärvi, Simo, Utajärvi, Vaala)

Tutustu Oulunkaaren ikäihmisten perhehoidon kotisivuihin täällä.


Peruspalvelukuntayhtymä Kallio

(Alavieska, Nivala, Sievi, Ylivieska)

Tutustu Peruspalvelukuntayhtymä Kallion perhehoidon kotisivuihin täällä.

Raahen seudun hyvinvointikuntayhtymä

(Pyhäjoki, Raahe, Siikajoki)


Erja Laulumaa, kotona asumisen tulosyksikön johtaja

erja.laulumaa@ras.fi

puh 040 830 3138


Eila Silfver,  omaishoidon ohjaaja

eila.silfver@ras.fi

puh 044 439 3756


Sosiaali- ja terveyspiiri Helmi
(Haapavesi, Pyhäntä, Siikalatva)
Tutustu Helmen vanhusten perhehoidon kotisivuihin täällä.

Pohjois-Savo

Kaavi

Kirsi Soininen, vanhustyön palveluohjaaja

kirsi.soininen@kaavi.fi

puh 040 703 0451


Keitele
Maija-Leena Huuskonen, vanhustyönjohtaja 
maija-leena.huuskonen@keitele.fi
puh 040 592 0625


Kuopio
Mari Leikas
mari.leikas@kuopio.fi

puh 044 718 3249


Hanna Jokinen

hanna.jokinen@kuopio.fi

puh 044 7183303


Lapinlahti
Minna Hiltunen, vanhustyönjohtaja
minna.hiltunen@lapinlahti.fi
puh 040 488 3531


Pielavesi
Elina Kortelainen, sosiaali- ja palveluohjaaja
elina.kortelainen@pielavesi.fi
puh 0400 283 268


Rautalampi
Anne Nieminen, palveluasumisen vastaava
anne.nieminen@rautalampi.fi
puh 040 686 9788


Rautavaara
Niina Keinänen, kotihoidon esimies
niina.keinanen@rautavaara.fi
puh 040 860 8261


Siilinjärvi
Kaisa-Liisa Hyvärinen, SAS-hoitaja
kaisa-liisa.hyvarinen@siilinjarvi.fi
puh 044 740 2829


Suonenjoki
Arja Eeva, vanhuspalvelupäällikkö
arja.eeva@suonenjoki.fi
puh 040 514 6549


Tervo
Yhteystiedot löytyvät Tervon kunnan ikäihmisten perhehoidon täällä.


Tuusniemi

Lea Mustonen, vanhustyön johtaja

lea.mustonen@tuusniemi.fi

puh 040 517 7219


Vesanto

Tutustu Vesannon kunnan ikäihmisten perhehoidon  kotisivuihin täällä.


Ylä-Savon SOTE kuntayhtymä
Tytti Oinonen, palveluohjaaja
tytti.oinonen@ylasavonsote.fi
puh 040 760 5618

Päijät-Häme

Heinola
Mari Pynnönen, asiantuntija (vanhuspalvelut)
mari.pynnonen@heinola.fi

puh 044 769 4204


Päijät-Hämeen hyvinvointiyhtymä (Asikkala, Hartola, Hollola, Iitti, Kärkölä, Lahti, Myrskylä, Orimattila, Padasjoki, Pukkila)


Jaana Nykänen, asiakasohjaaja
jaana.nykanen2@phhyky.fi

Elina Lehtinen, asiakasohjaaja
elina.lehtinen@phhyky.fi
puh 050 383 6305

Satakunta

Seudullinen perhehoidon koordinaattori
Marja-Leena Kavasto
marja-leena.kavasto@eura.fi
puh 044 422 4425

Varsinais-Suomi

Varsinais-Suomen ikäihmisten ja kehitysvammaisten perhehoitoyksikkö

Tutustu perhehoitoyksikön  kotisivuihin täällä.


Senioreiden perhehoitokylä, Kaarina

Lue lisää perhehoitokylästä täältä.


Tämä sivusto käyttää evästeitä sivuston käyttöä koskevien tietojen keräämiseksi. Kun käytät tätä sivustoa, hyväksyt evästeiden käytön.
Sulje

Evästekäytännöt

Tätä sivustoa käyttämällä hyväksyt, että voimme asettaa evästeitä tietokoneellesi tai mobiililaitteeseesi.

1. Mitä evästeet ovat?

Evästeet ovat pieniä datatiedostoja, jotka siirtyvät tietokoneellesi, kun otat yhteyden johonkin verkkosivustoon. Evästeet tallentuvat selaimen käyttämien tiedostojen yhteyteen.

Lisätietoa evästeistä saat sivulta www.aboutcookies.org.

2. Miksi evästeitä käytetään?

Evästeet tunnistavat tietokoneesi, kun tulet sivustolle uudelleen. Ne muistavat myös sivustolla aikaisemmin tekemäsi valinnat ja parantavat siten sivuston käyttökokemusta. Evästeiden avulla pystyy esimerkiksi tunnistamaan käyttäjän laitteet sekä mukauttamaan mahdollisia mainoksia sivuilla sekä mahdollisissa muissa palveluissa.

3. Mitä evästeitä käytetään?

Jotkin evästeet ovat sivustomme teknisen toiminnan ja käytön vuoksi välttämättömiä. Nämä evästeet eivät kerää käyttäjästä tietoa, jota voitaisiin hyödyntää markkinoinnissa tai muistamaan käyttäjän valitsemia sivustoja.

Suorituskykyä mittaavat evästeemme keräävät tietoa siitä, miten käyttäjät käyttävät verkkosivujamme (esim. eniten käytetyt sivut, mahdolliset virheviestit). Nämä evästeet eivät kerää käyttäjistä tunnistettavia tietoja, vaan ne ovat anonyymejä ja niitä käytetään ainoastaan parantamaan nettisivujen toimivuutta.

Sivuilla olevat kolmansien osapuolten liitännäispalvelut (esim. mainokset, YouTube-videot, Google-tilastointi tai Facebook-liitännäiset) saattavat tallentaa käyttäjän tunnistamiseen käytettävää tietoa, mihin emme valitettavasti voi vaikuttaa. Jos haluat estää niitä seuraamasta liikkumistasi verkossa, voit kytkeä ns. kolmannen osapuolen evästeet pois käytöstä selaimesi asetuksista. Ohjeet löydät selaimesi ohjesivuilta.

Sivuillamme saattaa olla myös painikkeita, jotka helpottavat sisällön jakamista eri verkkoviestintäympäristöihin ja sosiaaliseen mediaan. Jos käytät näitä painikkeita, valitsemaltasi palvelulta voidaan asettaa eväste päätelaitteellesi. Nämä evästeet eivät ole hallinnassamme. Lisätietoja kolmannen osapuolen evästeiden käytöstä saat kyseisen osapuolen verkkosivulta.

4. Evästeiden hallinta ja estäminen

Jos et halua vastaanottaa evästeitä, voit muuttaa Internet-selaimesi asetuksia niin, että saat ilmoituksen aina kun evästeitä ollaan lähettämässä tietokoneellesi. Vaihtoehtoisesti voit estää evästeiden käytön kokonaan. Evästeiden käyttöä voi rajoittaa tai sen voi estää Internet-selaimen kautta (katso tarkemmat tiedot selaimen ohjeista).

Jos estät evästeiden tallennuksen tai poistat ne käytöstä, jotkin verkkosivujemme toiminnoista eivät välttämättä toimi oikein.

Sulje